Najczęściej zadawane pytania
Przepisy wizowe
Czego nie można wwozić/wywozić z Egiptu
Bezpieczeństwo w Hurghadzie
Połączenia telefoniczne i internet
Zemsta Faraona
Insekty
Ubiór w Egipcie
Egipt na własną rękę + autobusy i prom (rozkład)
Wynajem samochodu
Polska Ambasada i Konsulat
Numery alarmowe

Wpisy na naszym Facebooku:
Co zabrać do Egiptu
Co warto przywieźć z Egiptu
Dolary czy Euro
Jakie kremy zabrać do Egiptu
Bezpieczeństwo w Hurghadzie

Ubezpieczenie
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne
Odszkodowania za spóźniony lot

Odszkodowania - zmarnowany urlop

Prom z Hurghady do Sharm el Sheikh
Loty z Hurghady

Zamieszkać w Hurghadzie
Poczta w Hurghadzie
Otwarcie konta bankowego w Egipcie
Aplikacja Vodafone

Magnetyzm egipski
Związek z Egipcjaninem
Pomoc po egipsku
Kasty społeczne

Ramadan w Hurghadzie
Weekend w Egipcie (piątki i soboty)


Przepisy wizowe
Podczas przyjazdu do Egiptu ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy.
Wiza egipska kosztuje 25 USD, można kupić ją na lotnisku - w okienku jednego z banków - i należy wkleić do paszportu. Touroperatorzy oferują taką usługę, ale trzeba wtedy dopłacić kilka dolarów. Aby uniknąć tych procedur można zakupić wizę jeszcze w Polsce - przez
internet - tzw. e-wizę. W obu przypadkach jej ważność to jeden miesiąc.

Paszporty najlepiej przechowywać w sejfie hotelowym - zgubienie dokumentów wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami. Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem strony z danymi osobowymi i wizy, albo zrobić kopię na hotelowej recepcji i mieć ją przy sobie podczas wyjścia na miasto, w okolicach Hurghady, czy zorganizowanych, dalekich wyjazdów poza Hurghadę.

Jeżeli chce się zostać dłużej niż miesiąc - należy przedłużyć wizę w urzędzie paszportowym w Dahar, w okolicy hotelu Shedwan (max. 6 miesięcy - koszt 1105 LE).

Do wniosku o przedłużenie pobytu (opłata 15 LE) należy załączyć:
- 1 zdjęcie
- 3 kopie strony z danymi osobowymi z paszportu
- 3 kopie wizy wjazdowej
- 3 kopie kontraktu na wynajem mieszkania lub dokumentu z hotelu na czas planowanego pobytu w Egipcie

W efekcie otrzymuje się stempel w paszporcie, który nie jest jeszcze wizą właściwą, ale oznaczeniem, że na wizę się oczekuje. Po wskazanym czasie przez urzędnika należy zgłosić się ponownie do urzędu po odbiór wizy. Wizę turystyczną można przedłużyć tylko do 1-go roku od wizy wjazdowej. Przed końcem tego czasu trzeba wyjechać poza granice Egiptu, a po powrocie znów można pozostać tu przez rok. Wszystko dokładnie krok po kroku znajdziecie w naszym wpisie na Facebooku klikając
TUTAJ .

Posiadanie nieważnej wizy może skutkować aresztowaniem i deportacją!

Jak wypełnić kartę wjazdową i więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie na Facebooku klikając
TUTAJ .

(do góry)


Czego nie można wwozić/wywozić z Egiptu
źródło: MSZ
- z i do Egiptu nie można wwieźć/wywieźć więcej niż 1000 funtów egipskich i nie więcej niż 10.000 w innej walucie
- nie można wywozić korali, muszelek - niczego znalezionego w morzu i na plaży (wysokie kary pieniężne, nawet do kilku tys. dolarów)

nie można wwozić:
- leków, które mogą zostać uznane za narkotyk (np. na bazie morfiny) i narkotyków - grozi za to nawet kara śmierci
- więcej niż 1 litr napojów alkoholowych
- więcej niż 200 papierosów lub cygar lub 200 gram tytoniu
- medali i innych odznaczeń za osiągnięcia w międzynarodowych zawodach sportowych
- kamery wideo i większego sprzętu RTV, drogiej biżuterii i ozdób - wwożąc te rzeczy należy zgłosić je celnikom, którzy muszą takie przedmioty zarejestrować. Podczas wyjazdu będzie trzeba im pokazać, że wraca się z tymi dobrami do kraju, a nie sprzedało na terenie Egiptu.

(do góry)


Bezpieczeństwo w Hurghadzie

W Hughadzie jest bezpiecznie. Miejscowość jest pilnie strzeżona przez policję i wojsko. Można bez obaw spacerować uliczkami w środku nocy. Panie mogą nosić drogą biżuterię. Czasami zdarzają się kradzieże w hotelach, dlatego dobrze jest, przetrzymywać wartościowe przedmioty w sejfie hotelowym. Hurghada jest bardzo dobrze zabezpieczona przed ewentualnymi zamachami terrorystycznymi.

Egipt jest na 16 miejscu najbezpieczniejszych krajów na świecie - artykuł przeczytacie w naszym wpisie na Facebooku klikając
TUTAJ .

(do góry)


Połączenia telefoniczne i internet
Ostrzeżenie: przed wylotem z Polski nie zapomnijcie wyłączyć danych komórowych (transferu danych) oraz poczty głosowej w Waszych telefonach! Rachunek po powrocie do Polski może powalić na kolana.

Telefony stacjonarne: W każdym hotelu można wykonać lokalne połączenie albo z pokoju, albo z recepcji. Koszt takiego połączenia to przeważnie 5 LE za minutę.

Telefony komórkowe: Po pierwsze, sprawdźcie czy macie aktywną usługę tzw. roaming, która umożliwia Wam korzystanie z telefonu poza granicami kraju. Opłaty za korzystanie z telefonu za granicą różnią się od pobieranych za rozmowy wykonywane w kraju. Rozmawiając w roamingu płacicie za połączenia wychodzące (opłata według taryfy operatora) i połączenia przychodzące w roamingu - opłata za przeniesienie połączenia do Egiptu, według stawek Waszej sieci za połączenia międzynarodowe. Osoba dzwoniąca do Was zapłaci jak za zwykłe połączenie w Polsce. Więcej informacji uzyskacie u operatora swojej sieci.

Możecie też zakupić
starter w sieci Vodafone, ale tylko w autoryzowanych salonach - jeden jest naprzeciw hotelu Sea Gull, drugi w centrum handlowym Senzo => patrz MAPA
Jest wiele małych sklepów z logo Vodafone, w których zakup takiego startera jest możliwy, ale po jednym dniu, bez właściwej rejestracji, taki numer zostaje dezaktywowany.

Kartę SIM z egipskim numerem kupicie już za 18 LE, ale żeby to zrobić należy przynieść ze sobą paszport (nie kopię). Możecie też na miejscu doładować kredyt według własnych potrzeb. 1 minuta połączenia z Polską to 6.25 LE, a na terenie Egiptu pomiędzy dwoma egipskimi numerami - 0.3 LE (źródło: Vodafone Egypt ).

Istnieje również możliwość nabycia karty SIM z dostępem do internetu tzw.
internet mobilny - koszt za 1.25 GB to 27.5 LE, za 2.25 GB - 44 LE, 3.5 GB - 66 LE; 7 GB - 110 LE, 12 GB - 165 LE, 20 GB - 275 LE.

W prawie każdym, większym hotelu jest darmowy dostęp do
Wi-Fi. Poza tym nie ma również problemu w znalezieniu takiego poza terenem hotelu - w większości barów i restauracji. Najczęściej jest zabezpieczone hasłem, wystarczy poprosić o nie obsługę.

(do góry)


Zemsta Faraona
Zemsta Faraona to po prostu problemy żołądkowe wywołane odmienną florą bakteryjną wody. Najczęściej dopada w okresie letnim, kiedy wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się bakterii.

Aby zamiast na plaży nie leżeć w łóżku, należy trzymać się z dala od podejrzanych barów, a przede wszystkim nie pić tzw.
kranówki . Można zaufać jedzeniu hotelowemu i znanym restauracjom. Te miejsca są przeznaczone dla turystów i ich właściciele muszą przestrzegać zasad higieny. Nie polecam zamawiania świeżych soków w niewielkich kawiarniach na ulicach Hurghady. Często do napojów dolewana jest woda prosto z kranu.

Polecam kupowanie i spożywanie niegazowanej wody:
Nestle, Baraka - 1.5l kosztuje 5 LE. Taką wodę można kupić w każdym sklepie spożywczym, także zamówić w kawiarni czy barze. Woda oczyszcza organizm a przy okazji pomaga przetrwać upały i zapobiega odwodnieniu. Na wszelki wypadek należy zaopatrzyć się w odpowiednie leki w razie problemów żołądkowych => patrz Apteczka . Wywiad z lekarzem ze szpitala w Hurghadzie na ten temat TUTAJ .

(do góry)


Insekty
Muchy, mrówki, karaluchy w okresie letnim, komary jesienią i wiosną. W hotelach zdarza się to jednak rzadziej: hotel i jego okolice są spryskiwane specjalnymi preparatami przeciwko insektom, jednak czasem może się trafić jakiś
survivor. Największą plagą w okresie letnim są mrówki i na nie jest tylko jeden sposób: żadnego jedzenia w pokojach. Okruszek bułki na stole pozostawiony na 10 minut = armia mrówek. Trochę o komarach, trochę o gekonach - znajdziecie we wpisie na Facebooku TUTAJ .

(do góry)


Ubiór w Egipcie
Nie wszystkie Egipcjanki chodzą zakryte od stóp do głów. Coraz częściej spotyka się na ulicach Egipcjanki w krótkich spódniczkach i wydekoltowanych bluzkach w miejscowościach turystycznych i w Kairze. Turyści nie muszą zakrywać ramion, mogą nosić szorty. Należy jednak robić to z umiarem, szczególnie w przypadku wyjazdu w południowe regiony Egiptu.

(do góry)


Egipt na własną rękę
Bilety do Hurghady (w dwie strony) można kupić w polskich biurach podróży lub przelot samolotem rejsowym
Air Cairo . Na miejscu za dobę w hotelu 3* - 4* płaci się od $30 (opcja HB). Można też wynająć mieszkanie w Hurghadzie - link do oferty, którą polecamy znajdziecie na stronie o hotelach . Warto również wykupić ubezpieczenie na czas pobytu w Egipcie - leczenie jest bardzo drogie, a przecież nie można niczego przewidzieć.

Podróżowanie po Egipcie jest bezpieczne. W Hurghadzie nie ma stacji kolejowej, można stąd podróżować tylko autobusem, promem albo samolotem. Najlepszą firmą przewozową do Kairu, Luksoru i Aleksandrii jest
Go Bus (pod linkiem można kupić bilet online), przystanek w Hurghadzie => patrz MAPA.

Z Hurghady do Kairu:
Kilkanaście razy dziennie, w zależności od klasy autobusu od Economic - 150 LE do Elite Plus - 330 LE za bilet.

Z Hurghady do Luksoru:
4 razy dziennie - cena od 215 LE do 330 LE w zależności od klasy autobusu.

Z Hurghady do Aleksandrii:
3 razy dziennie - cena od 240 LE do 420 LE w zależności od klasy autobusu.

Podczas indywidualnych wypraw poza Hurghadę należy mieć ze sobą paszport.

Nie polecam podróżowania po Egipcie osobom, które w Egipcie są po raz pierwszy lub nie potrafią porozumieć się w języku angielskim bądź arabskim. Znajomość kultury, umiejętność kontaktowania się z tubylcami na takich wycieczkach jest bardzo potrzebna.

(do góry)


Wynajem samochodu
Wynajęcie samochodu polecam tylko dobrym kierowcom, którzy potrafią odnaleźć się na drodze, na której nie są przestrzegane żadne zasady. Jeśli jednak czujecie się pewnie na egipskich drogach, możecie wynająć
samochód online , który zostanie podstawiony w umówione miejsce i również możecie go zostawić później w umówionym wcześniej miejscu, np. na lotnisku.

(do góry)


Polska Ambasada i Konsulat
Strona internetowa Ambasady RP w Kairze: http://www.kair.msz.gov.pl
Adres:
Ambasada RP w Kairze
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek
Telefon: +20 2 27367456; +20 2 27359583; +20 2 27355416
Telefon alarmowy: +201062001116

(do góry)


Numery alarmowe
Policja: 122
Policja turystyczna:
126
Pogotowie: 123
Straż pożarna: 180

(do góry)
Copyright © 2003-2019 Serwis hurghada.pl