Wybieracie się na wakacje do Hurghady i chcielibyście się przygotować do wyjazdu? To właśnie z myślą o Was napisany został ten darmowy Hurghada przewodnik. Odpowiedzi na najpopularniejsze pytania turystów, ciekawostki dotyczące Hurghady, praktyczne informacje, miejsca warte odwiedzenia zebrane w jednym miejscu.
Mam nadzieję, że Wasze wakacje w Hurghadzie będą niesamowicie udane!
Spis treści
- Wstęp
- Co warto zabrać do Egiptu
- Jaką walutę zabrać do Egiptu
- Wiza na lotnisku
- Warto wiedzieć, że:
- Spotkanie z rezydentem
- Zachowania które mogą być źle zrozumiane
- Spacer po Hurghadzie
- Hurghada – co warto zobaczyć
- Zakupy w Hurghadzie
- Egipskie potrawy, które warto spróbować
- Gdzie można dobrze zjeść w Hurghadzie
- Sposoby spędzania czasu w Hurghadzie
- Arabskie zwroty, które mogą się przydać
- Zakończenie
Wstęp
Hurghada jest egipskim kurortem nad Morzem Czerwonym. Doskonale sprawdza się jako baza wypadowa na wycieczki do Kairu i Luksoru. Z hoteli w Hurghadzie można bez problemu wybrać się na miasto by poczuć trochę egipskiego klimatu i zobaczyć egipską codzienność. Warto jednak wiedzieć, że Egipt to muzułmański kraj, a Hurghada jest zupełnie inna od europejskich kurortów, więc pozahotelowe widoki nie każdemu przypadną do gustu. Wszechobecna bieda, walające się po ulicach śmieci, niedokończone budowle, które wielu osobom przypomniają powojenny krajobraz powodują, że niektórzy niechętnie wychylają nosy poza hotelowe bramy. Ale niech nie odstrasza Was ta powierzchowna warstwa, bo kryje się pod nią wiele interesujących aspektów, które warto poznać. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji warto wiedzieć czego można się spodziewać, na co uważać i głównie po to pisany jest ten przewodnik: by zapoznać Was odrobinę z egipską rzeczywistością, byście wiedzieli czego możecie się spodziewać.
Ten ebook został napisany przez Martę Abd Elsamie. Publikacja jest darmowa.
Można ją za darmo udostępniać w niezmienionej postaci.
Kopiowanie fragmentów bez podania źródła jest zabronione.
Egipt 2022
Co warto zabrać do Egiptu
Pakując się na wakacje w Egipcie poza strojem kąpielowym warto zabrać ze sobą elektrolity, leki na biegunkę, nifuroksazyd, plastry, wodę utlenioną, leki przeciwbólowe i środek na komary. Te rzeczy nie zajmują dużo miejsca, a zapobiegają niepotrzebnemu stresowi podczas wakacji.
W Egipcie większość z tych produktów jest dostępna. Często nawet na terenie hotelu. Być może część tych artykułów w Egipcie jest nawet tańsza. Ale warto pamiętać, że dojazd z niektórych hoteli do sklepów czy aptek wiąże się z dodatkowym kosztem (czasem bardzo dużym, zwłaszcza jeśli Wasz hotel znajduje się w Makadi, Sahl Hasheesh, Safadze, lub Soma Bay).
Jeśli planujecie dużo czasu spędzić na snurkowaniu zdecydowanie lepiej z Polski wziąć ze sobą maskę do snurkowania – lepsza jakość za lepszą cenę niż w Egipcie. Jeśli planujecie wycieczki morskie to ja osobiście wzięłabym też ręcznik z Decatlonu, który nie zajmuje dużo miejsca i można bez problemu zabrać ze sobą na statek.
Jeśli wybieracie się na quady, dobrze zabrać sportowe buty, arafatki, okulary słoneczne i plecak – to wszystko przyda się na quadach.
Jeśli rozważacie dłuższe wycieczki – na piramidy czy do Luksoru, może chcielibyście zabrać poduszkę turystyczną, może książki czy ebooki na długą podróż (można też wykorzystać na rejsach morskich czy podczas plażowania).
By wejść do starożytnych świątyń w Luksorze czy piramid w Egipcie nie jest wymagany żaden specjalny strój. Do meczetu można wejść tylko gdy zakryte jest ciało – u kobiet: całe nogi, ręce, a także włosy, u mężczyzn nogi do kolan, ramiona. Ale warto wiedzieć, że zimą poranki, wieczory i noce są zimne. Lecąc do Egiptu w okresie od listopada do marca koniecznie zabierzcie więc ze sobą ciepłe ubrania.
Jeżeli macie miejsce w bagażu i ubrania/buty bądź zabawki dobrej jakości, które Wam tylko zalegają w domach warto zabrać je ze sobą i w Egipcie oddać np osobom, które pracują w hotelach jako ogrodnicy czy sprzątacze. Turyści często zwracają uwagę między innymi na rozpadające się buty hotelowych pracowników, których nie stać na kupienie nowych.
Jaką walutę zabrać do Egiptu
Przylatując do Egiptu najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie, choć w wielu miejscach można bez większych problemów płacić też euro czy funtami brytyjskimi. Niestety w niektórych sklepach ceny podane w dolarach są przeliczane na euro czy funty brytyjskie w stosunku 1:1, czyli jeśli dany przedmiot kosztuje 20$, a chcecie zapłacić w euro, to w niektórych miejscach poproszą Was o 20 euro. Dlatego zabieranie dolarów wydaje się najlepszą opcją.
W Egipcie jest problem z płaceniem starymi, zniszczonymi, naderwanymi dolarami czy euro. Takich banknotów nie da się wymienić w egipskich bankach czy kantorach, więc sprzedawcy zwykle nie chcą ich przyjmować, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokie nominały. Warto zwrócić na to uwagę przy wymianie waluty w Polsce przed podróżą do Egiptu. Podobny problem jest z euro w monetach. Nie można ich wymienić, więc płacenie monetami może być problemem, a napiwek w monetach może nie ucieszyć obdarowanej osoby tak, jakbyście się spodziewali.
Warto wziąć ze sobą drobne nominały. W Egipcie bardzo popularne jest dawanie napiwków i często już kierowcy odbierający Was z lotniska liczą na bakszysz (napiwek). Jeśli skończą Wam się drobne, często możliwe jest rozmienienie pieniędzy u hotelowej obsługi, która chętnie pozbędzie się drobniaków z napiwków.
Dobrze mieć przy sobie trochę egipskich pieniędzy, ale nie kupujcie ich w Polsce. Dolary, euro czy funty brytyjskie można wymienić na funty egipskie bez większego problemu w wielu bankomatach, wybierając opcję „Foreign exchange” lub „Forex”. Do wymiany nie używa się karty kredytowej. Do bankomatu wkłada się obcą walutę, a bankomat wypłaca funty egipskie po kursie. Końcówka mniejsza niz 5le jest obcinana. Bankomaty nie przyjmują jednodolarówek, banknotów bardzo zniszczonych, naderwanych, starych.
Egipska waluta przydaje się przede wszystkim przy robieniu zakupów w supermarkecie, ale też np podczas korzystania z płatnych toalet na wycieczce do Kairu czy Luksoru.
Wiza na lotnisku
Przylatując do Egiptu musicie kupić wizę turystyczną. Taką wizę można bez żadnego problemu nabyć na lotnisku po przylocie. Wiza kosztuje 25$ od osoby. Jednak kupując u przedstawieciela biura podróży zwykle jesteście proszeni o odrobinę wyższe kwoty (27-28$). Jeśli nie chcecie płacić więcej trzeba udać się do okienka z napisem BANK.
Warto wiedzieć, że:
– w Egipcie obowiązuje zakaz robienia zdjęć obiektów wojskowych i policyjnych
– do Egiptu nie można wwozić dronów
– Egipcjanie na wszystko mają czas, niemalże nigdy się nie śpieszą i często się spóźniają
– zimą w Egipcie, nawet w pochmurny dzień można poparzyć skórę. Warto więć mieć pod ręką krem z filtrem i nie opalać się intensywnie od pierwszego dnia pobytu. (Nie oznacza to, że musicie się tego słońca bać, bo wszyscy turyści po jednym dniu są spaleni na raka. Nie. Ja przez ostatnie 11lat pobytu w Egipcie, jeżdżenia na całodniowe rejsy morskie i na pustynię, tylko kilka razy byłam mocno zaczerwieniona, a w ogóle nie korzystam z kremów z filtrem, ale też nie wystawiam się jakoś specjalnie na słońce.)
– Egipcjanie lubią byc pomocni i nie lubią mówić, że czegoś nie wiedzą. Więc jeśli pytacie o drogę potwierdźcie otrzymane wskazówki u innych osób, bo Egipcjanin jeśli nie wie gdzie jest punkt do którego chcecie się udać nie powie, że nie może Wam pomóc, tylko będzie tłumaczył gdzie macie się udać.
– w Egipcie jest bardzo niewiele przejść dla pieszych i praktycznie nikt z nich nie korzysta. Przez ulicę Egipcjanie przechodzą w każdym możliwym miejscu, idąc slalomem między samochodami, które się NIE ZATRZYMUJĄ
– mężczyźni nie powinni podawać Egipcjankom ręki na powitanie, kontakt cielesny między płciami jest bardzo ograniczony w Egipcie i większość tutejszych kobiet nie życzy sobie by ktoś pozwalał sobie na zbyt wiele
– przemieszczając się po mieście najlepiej korzystać z ubera. Jeśli zdecydowali byście się jednak na pomarańczowo-niebieską taksówkę warto pamiętać, by ustalać cenę przed wejściem do taksówki i kilkakrotnie upenić się, że kierowca wie, gdzie ma Was zawieść i zgadza się na określoną kwotę.
– jeśli kobieta jedzie sama taksówką, nie powinna siadać obok kierowcy. Często jest to traktowane jako zachęta do bliższych kontaktów.
Spotkanie z rezydentem
Jeśli wakacje wykupiliście przez biuro podróży dzień po przylocie będziecie pewnie mieli spotkanie z rezydentem biura. Niestety często turyści skarżą się, że te spotkania polegają głównie na zareklamowaniu i sprzedaży wycieczek fakultatywnych oraz straszeniu przed kupowaniem wycieczek z lokalnych biur. Rezydenci często mówią, że wykupując wycieczkę fakultatywną od kogokolwiek innego nie jesteście objęci ubezpieczeniem, co oczywiście jest kłamstwem. Wasze ubezpieczenie wakacyjne działa podczas całego urlopu niezależnie od tego gdzie i z kim przebywacie.
Warto wiedzieć, że często sporty ekstremalne (w tym nurkowanie głębinowe i jazda na quadach) nie są objęte podstawowym ubezpieczeniem, więc dobrze się zorientować czy jest to częścią Waszego pakietu. Problemem może być też wypadek, któremu turysta uległ będąc pod wpływem alkoholu, więc kupując wakacje warto się dopytać o te punkty w biurze w którym kupujcie pobyt w Egipcie.
Popularne wśród rezydentów są też nieprawdziwe historie o tym jak turyści skorzystali z usług lokalnego biura wykupując wycieczki fakultatywne, a potem byli oszukani, zostawieni na pastwę losu, zmuszani do płacenia większych kwot.
Warto pamiętać, że większość lokalnych biur, nie piszę tu o hotelowych sprzedawcach wycieczek, bazuje na opiniach swoich turystów w internecie. Wystarczy więc zapoznać się z tym, jak dane biuro jest oceniane przez osoby, które korzystały jego wycieczek. Opinie na temat El Sahel Travel możecie znaleźć na facebooku, na portalu tripadvisor, w google i na naszej stronie internetowej.
Zachowania, które mogą być źle zrozumiane
Często zachowanie Egipcjan jest zupełnie nie zrozumiałe, budzi lęk czy niechęć, choć są to w większości bardzo przyjaźni, otwarci i radośni ludzie. Chętnie pomagają innym. Trzeba tylko zrozumieć ich zachowanie i wiedzieć w jaki sposób się do nich odnosić. Nie jest moją intencją zachęcanie Was do akceptowania wszystkich tych zachowań, wręcz przeciwnie uważam, że jeśli coś Wam nie odpowiada warto uprzejmie, ale stanowczo zwrócić na to uwagę.
Niestety na temat Europejczyków i Europejek funkcjonuje tu kilka stereotypów, które powodują, że bywamy traktowani inaczej niż byśmy sobie życzli i czasem zupełnie nie rozumiemy dlaczego.
Przykładowe sytuacje z życia wzięte:
Kelnerzy/barmani „ignorują” kobiety. Zdarza się, że turystki czują się traktowane jako „gorsze”, ignorowane, bo kelner najpierw obsługuje mężczynę dopiero potem kobietę. Warto wiedzieć, że w Egipcie nie nawiązywanie kontaktu z kobietą jest oznaką szacunku do niej i jej partnera.
Sytuacja odwrotna – Egipcjanie zbyt nachalnie patrzą się na kobietę.
Tutaj z kolei sytuacja wygląda tak, że niestety część Egipcjan wierzy, że Europejki są spragnione takiej uwagi, a nawet bliższych kontaktów (nie bez powodu tak uważają).
Wszyscy wyciągają ręce po napiwki. W Egipcie bardzo popularne jest dzielenie się majątkiem. Jak ktoś ma więcej to powienien wspomóc tych, co mają mniej. A turyści przyjeżdżający z Europy są uważani za bogate osoby, stąd np częste wyciąganie ręki po napiwek. W Egipcie dawanie komuś 5 funtów egipskich jest na porządku dziennym, więc Egipcjanie często uważają, że turyści z Europy bez problemu mogą się na prawo i lewo dzielić dolarami, i 1 czy 5$ to są dla Europejczyków grosze.
Średnia miesięczna płaca w Egipcie to ok 200$, dużo mniej niż płacicie za siedmiodniowy pobyt w hotelu za jedną osobę. A koszty życia są wysokie, wynajem mieszkania dwupokojowego w Hurghadzie to około 50$ za fatalny standard, 200$ za przyzwoity standard. Do tego dochodzą oczywiście opłaty za wodę, prąd. Litr mleka 1$, 1kg kurczaka 3$, 1kg piersi z kurczaka 6$, 1kg wołowiny 10$, karta sim z 16gb internetu w Orange 11$.
W każdym miejscu na świecie można wpaść na jeden wyjatek potwierdzający regułę. Kogoś, kto będzie próbował Cię oszukać, okraść, pomimo tego, że kraj jest postrzegany jako bezpieczny. Warto więc zachować ostrożność. Nie znaczy to, że zło czai się za każdym i tylko czeka by zaatakować. Wręcz przeciwnie.
Spacer po Hurghadzie
Zacznę od tego, że w Egipcie jest brudno i głośno. Na ulicach każdy jeździ/ chodzi, jak chce. Przejść dla pieszych jest niewiele i niewiele osób z nich korzysta. Samochody zazwyczaj nie zatrzymują się nawet jak piesi są na przejściu.
Wielu sprzedawców, zwłaszcza w turystycznych częściach Hurghady, jest nachalnych. Mężczyżni widząc Europejkę często rzucają komentarze typu „Shakira”. Więc chodzenie po mieście nie każdemu będzie odpowiadać. Egipt nie jest niebezpieczny, ale trzeba umieć się tu odnaleźć. Z mojego doświadczenia wynika, że do wszystkiego trzeba podchodzić na spokojnie, z uśmiechem, bez nerwów, nie szukać problemów, a jednocześnie być stanowczym i asertywnym.
Warto zrozumieć, że w Egipcie też jest mnóstwo stereotypów na temat Europejczyków, podobnie jak w Polsce na temat Arabów. Wiele osób jest niewykształconych, bez stałego dostępu do internetu, w ciężkiej sytuacji materialnej, więc ich światopogląd i zachowanie są inne.
Hurghada – co warto zobaczyć
Zwiedzanie miasta zaczęła bym od spaceru w okolicy hotelu. Będziecie mogli choć odrobinę poznać egipską kulturę, ale być może już tam spotkacie się też z nachalnymi sprzedawcami. Warto nabrać do nich dystansu. Nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje. Być uprzejmym, ale stanowczym i asertywnym. Nigdy nie proponować ceny za dany produkt, której i tak nie chcecie zapłacić. Nie korzystać z darmowych usług, nie przyjmować prezentów od nieznanych Wam osób. Mówi się, że w Egipcie nic nie jest za darmo. Prawdą jest, że wiele osób oferuje darmową pomoc osobom, które jej potrzebują, ale turyści spacerujący po Hurghadzie, zakwaterowani w pięcio czy czterogwiazdowych hotelach nie są postrzegani jako osoby potrzebujące.
Marina
Najczęściej turyści są zachęcani do odwiedzenia Mariny. Jest to port w Hurghadzie, gdzie znajduje się sporo kawiarni i restauracji. Bardzo europejskie, jak na Egipt, miejsce. Rzeczywiście można tam w spokoju posiedzieć przy soku czy kawie po turecku (w barach na Marinie sprzedają też alkohol) i delektować się palmami i widokiem na morze, ale dla mnie osobiście Marina bardzo niewiele oferuje jeśli chodzi o poznanie Egiptu.
Jeśli interesuje Was egipska codzienność dużo ciekawsze będą boczne uliczki przy Marinie. Obok Mariny jest targ rybny – bardzo lokalne miejsce z intensywnym zapachem, a za nim meczet El Mina.
Dahar
Najciekawszą dzielnicą Hurghady, pod względem lokalnego życia, jest zdecydowanie Dahar. Tam znajduje się targ w Hurghadzie – suk, i kościół koptyjski odwiedzany przez turystów podczas zwiedzania Hurghady. Właśnie na Daharze można poobserwować życie przeciętnego Egipcjanina. Zobaczyć całe rodziny jeżdżące na motorach, kobiety noszące zakupy na głowie, dzieci bawiące się na ulicach (często boso). Jest tam dużo lokalnych kawiarni w których można usiąść by spróbować hibiskus czy egipski Sahlab. Te „coffeeshopy” odbiegają bardzo standardem od europejskich kawiarni. Zdecydowanie nie grzeszą czystością, często są tam połamane krzesła, czasami trzeba długo czekać na obsługę.
Decydując się na indywidualne zwiedzanie Hurghady warto pamiętać, że Egipt to muzumłański kraj. Obowiązują tu pewne zasady, które warto szanować. Bardzo wyraźny jest podział między kobietami i mężczyznami, a stosunki między jedną a drugą płcią zwykle bardzo odbiegają od europejskich. Żeby uniknąć lepiej unikać bardzo krótkich spodenek czy spódniczek, głębokich dekoltów.
Zakupy w Hurghadzie
Wybierając się na zakupy warto wiedzieć, że w większości sklepów dla turystów nie ma wystawionych cen. Ceny są podawane przez sprzedawców i bardzo się różnią zależnie od tego ile, zdaniem sprzedawcy, klient może za daną rzecz zapłacić. Często trzeba się więc targować by nie przepłacać. W aptekach również często ceny są zawyżane. Aby uniknąć problemów podczas zakupów warto :
- Zacząć od wizyty w sklepie z cenami np. Cleopatra, by zorientować się ile mniej więcej mogą kosztować interesujące Was przedmioty
- Nigdy nie proponować ceny, której i tak nie będziecie chcieli zapłacić
- Nie wdawać się w dyskusje ze sprzedawcami i nie korzystać z darmowych usług jeśli nie jesteście zainteresowani kupnem
Największy wybór ubrań i pamiątek jest przy Sheraton Street (okolice hoteli Bella Vista, Seagull, La Pacha, Regina). Jest to jednak ulica na której sprzedawcy są bardzo nachalni. Dużo lepsze ceny można uzyskać w bocznych uliczkach.
Przy Sheratonie znajduje się też kilkupiętrowy sklep Cleopatra, gdzie na produktach są ceny i nie trzeba się targować.
Woda 1.5l kosztuje 5 le, coca cola 1l ok 10le, lek na zemstę faraona – Antinal – ok 24le. 1$ to ok 15.6 le.
Niedaleko hotelu Sindbad, przy głównym deptaku w Hurghadzie, tzw Mamsha, znajduje się sklep bezcłowy w którym możecie robić zakupy (w tym alkohol) do 48h po przylocie. Po tym czasie będzie problem z kupieniem alkoholu, bo w egipskich sklepach alkoholu nie ma. Do Duty Free trzeba pójść z paszportem.
Egipskie potrawy, które warto spróbować
Mahshi – egipska wersja polskich gołąbków . Warzywa nadziewane ryżem z sosem pomidorowym oraz dużą ilością m.in natki pietruszki. Często pikantne. Zwykle bez mięsa. Moim faworytem są mahshi w liściach kapusty, ale dużo osób chwali też zawijane w liście winogron. Do innych popularnych warzyw, które są nadziewane należą cukinia, bakłażan i papryka.
Hammam – gołąb nadziewany ryżem lub kaszą.
Szawerma – kanapka w stylu kebabów w Polsce. W Egipcie pod nazwą kebab występują kawałki grilowanego mięsa. Żeby zamówić kanapkę w stylu sprzedawanego w Polsce kebaba trzeba prosić o szawermę.
Koszari – niezwykle ciekawe i orginalne danie, pod tym względem , że chyba nie spotykane w innych krajach. Koszari to węglowodanowa bomba z ryżu, makaronu, soczewicy i ciecierzycy z dodatkiem zarumienionej cebuli i sosu pomidorowego. Bardzo pożywne i bardzo tanie danie. Myślę, że naprawdę warto spróbować. Podawane z egipskimi kiszonkami czyli torszi, które są bardzo pikantne, i „chipsami” z chleba.
Moloheya – egipska zupa z juty.
Tahina – sos sezamowy
Baba ghanoun – sos sezamowy z pieczonym (lub smażonym) bakłażanem
Falafel – kotlety z bobu z dużą ilością zieleniny. Po arabsku falafel nazywa się taameya.
Ful – pasta z bobu. Często podawana jest też w hotelach, ale rzadko turyści decydują się by spróbować tej brązowawej papki, bo nie zachwyca wyglądem. A szkoda, bo odpowiednio przyprawiony może przypaść Wam do gustu. Na mieście kanapki z fulem można kupić między innymi w sieciówce Gad.
Sahlab – mleczny napój, podobny konsystencją do rzadkiego budyniu, najlepszy w wersji z orzechami, idealny na rozgrzanie w zimowe wieczory
Hibiskus – Po arabsku karkade. W Egipcie ten napój serwowany jest zarówno na zimno, jak i na gorąco. Kupowanie kwiatów hibiskusa jest bardzo trafionym pomysłem.
Asab – sok z trzciny cukrowej, bardzo słodki. Dużo lepsza jest wersja z sokiem z limonki albo z pomarańczy.
Kawa po turecku – słodzona podczas przygotowywania, więc warto powiedzieć czy chcecie bardziej czy mniej słodką
Gdzie można dobrze zjeść w Hurghadzie
Dar Darak – lokalna restauracja z egipskim jedzeniem usytuowana w bocznej uliczce niedaleko hotelu Seagull. Turyści sami rzadko tam trafiają ze względu na lokalizację oraz niepozorny wygląd knajpy, ale jedzenie mają jedno z najlepszych w całym mieście. Co więcej ceny są bardzo przyzwoite.
Moby Dick – jesli macie ochotę spróbować steka z wielbłąda to właśnie tu powinniście się udać. Moby Dick nie należy do tanich miejsc, ale steki z wielbłada mają zdecydowanie jedne z najlepszych w mieście.
Gad – egipski take away. Sieciówka w której można zjeść falafle, foul, szawermę i wiele innych lokalnych potraw. Gad znajdziecie przy głównej ulicy Hurghady
El Halaka – restauracja rybna niedaleko Mariny i meczetu Al Mina. Przyzwoite ceny i smaczne jedzenie.
Jeśli interesują Was owoce morza czy ryby można też kupić je na targu rybnym, choć nie każdy chce się na to odważyć.
W Hurghadzie mamy też McDonald’s, KFC, Pizza Hut.
Sposoby spędzania czasu w Hurghadzie
Większość turystów przylatuje do Hurghady spragniona słońca i morza, więc większość czasu spędzają na opalaniu i pływaniu. Gdybyście jednak byli spragnienii atrakcji warto wiedzieć co ciekawego można w Hurghadzie robić.
Pełna oferta wycieczek fakultatywnych z Hurghady znajduje się na:
https://elsaheltravel.pl/hurghada-wycieczki-fakultatywne
Snurkowanie i nurkowanie
Morze Czerwone słynie z pięknych raf koralowych. Można też zobaczyć delfiny, żółwie, czy krowy morskie, choć zwłaszcza te ostatnie raczej w Marsa Alam. Warto wybrać się więc na rejs ze snurkowaniem albo nurkowaniem głębinowym by móc pooglądać podwodne życie.
Do najpopularniejszych rejsów ze snurkowaniem należą rejsy na wyspę tj. Orange Bay czy Paradise oraz rejs do Domu Delfinów. Na każdym z tych rejsów z El Sahel Travel w cenie jest krótka przejażdżka bananem i kanapą, obiad i napoje bezalkoholowe na statku.
Dla osób, które nie chcą snurkować a chciałyby zobaczyć rafy, dostępny jest rejs statkiem glass boat, na którym przez panoramiczne okna można oglądać podwodny świat bez wchodzenia do wody.
Parasailing
Lot ze spadochronem za motorówką to okazja by poczuć odrobinę adrenaliny i zobaczyć Hurghadę z lotu ptaka. Nie jest esktremalna rozrywka, więc polecam zarówno starszym, jak i młodszym. Dzieci mogą lecieć w parze rodzicem.
Łaźnia turecka
Dla osób, które lubią odpoczynek łaźnia turecka będzie fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pianowanie, peeling całego ciała, sauna i masaż pozwolą w pełni się zrelaksować.
Safari na pustyni
Pustynna przejażdżka quadem czy jeepem, wizyta w wiosce Beduińskiej i przejażdżka wielbłądem też są interesującym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Rodzinom z dziećmi zdecydowanie polecamy Mega Safari z jazdą quadem, buggy i jeepem.
Starożytny Egipt
Jeśli interesuje Was starożytny Egipt to warto rozważyć wycieczkę do Kairu oraz Luksoru. Niestety obie są dość męczącymi wycieczkami i trwają niemalże całą dobę, ale przecież niecodziennie jest okazja żeby zobaczyć piramidy czy zwiedzić starożytne świątynie i grobowce faraonów.
Kitesurfing i windsurfing
Hurghada dzięki stałym wiatrom i przyjemnej temperaturze jest jedną z najlepszych destynacji dla fanów kitesurfingu i windsurfingu. Przy hotelu Long Beach Resort znajduje się szkoła kitesurfingu i windsurfingu High Surf & Kite School, w której możecie rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z tymi sportami, wypożyczyć czy przechować sprzęt.
Arabskie zwroty, które mogą się przydać
Używanie arabskich zwrotów przez turystów jest bardzo mile widziane w Egipcie. Jeśli chcielibyście więc zrobić dobre wrażenie na nowopoznanych osobach możecie zapoznać się z podanymi wyrażeniami. Najpopularniejszym przywitaniem jest: Salam alejkum, na które odpowiada się „Alejkum salam”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „Pokój z Tobą”, ale jest o wiele popularniejsze od arabskiego „Dzień dobry” czyli „Sabah el kheir” czy „Sabah el nur”. Jeśli chcielibyście podziękować wystarczy powiedzieć „Szukran”, albo „Szukran gazilan” („pięknie dziękuję”). Na „szukran” odpowiada się „afłan”.
Do najczęściej używanych zwrotów należą:
„inszaAlla” – „jak Bóg da”
„bismilla” – „w imię Boga”
„alhamdulila” – „chwała Bogu”.
Z pewnością wielokrotnie spotkacie się też z egipskim „jalla”, które używane jest głównie do pośpieszania kogoś, oraz „habibi”, co oznacza „kochanie”.
Kobiety zaczepiane przez Egipcjan mogą skorzystać z wyrażenia „guzi Masri”, które oznacza „mój mąż jest Egipcjaninem”. Wielu Egipcjanom przejdzie po tym ochota na próby podrywu 😉
Jeśli jesteście zaczepiani przez ulicznych sprzedawców, możecie powiedzieć „mafish fuluz”, co oznacza „nie mam pięniędzy”. Jeśli są bardzo nachalni można stanowczo powiedzieć „halas”, co oznacza „już wystarczy”. W kryzysowych sytuacjach należy postraszyć policją. Policja po arabsku to „szorta”.
Zakończenie
Mam nadzieję, że ten miniprzewodnik i zawarte w nim informacje przydadzą Wam się podczas Waszych wakacji w Egipcie. Jeżeli przebywając w Egipcie będziecie potrzebowali jakiejkolwiek pomocy zawsze możecie napisać do mnie na WhatsAppie na polski numer +48791295430 lub zadzwonić pod egipski numer telefonu: +2 011 43 60 70 80 . Połączenia z polskiego numeru mogą być bardzo drogie, dlatego warto zadzwonić z hotelowej recepcji lub poprosić napotkanego Egipcjanina o wykonanie takiej rozmowy. Egipcjanie chętnie pomagają i jestem pewna, że jeśli tylko będą mieli środki na koncie pozwolą Wam na wykonanie takiego połączenia. Wspaniałych wakacji życzę!
Marta
Pobierz przewodnik w wersji pdf
To dopiero pierwsza wersja tego przewodnika. Mam nadzieję, że z czasem będą się pojawiać kolejne, bardziej rozbudowane wersje. Jeżeli chcielibyście zostać poinformowani i nowych wersjach, bądź innych ebookach na temat Egiptu, zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter poprzez poniższy formularz.
Super pomysł
Super pomysł!
Wybierać, na razie się nie wybieram, ale taki przewodnik, napisany przez kogoś kto zna miejsce, jego kulturę, wie co polecić, a czego unikać, to bardzo przydatna rzecz.
Hurghada wciąż w planach, mam nadzieję że przewodnik się przyda 👌
To jest naprawdę świetny pomysł z tym przewodnikiem!
Świetnie, to pogłębi jeszcze bardziej moją wiedzę. Kocham przyjeżdżać do Hurghady❤❤❤
Bardzo przydatny poradnik , dziękuję
Na razie się tam nie wybieram, jednak nie zaszkodzi wiedzieć na przyszłość.
Super, gratuluję stworzenia przewodnika! Będę o nim pamiętać przy planowaniu podróży do Egiptu. 🙂