Morze Czerwone

Egipt przyciąga turystów z całego świata nie tylko ze względu na starożytne pamiątki i wiecznie trwające lato. Wielbiciele nurkowania i snurkowania wiedzą, że jest tylko kilka miejsc na świecie, gdzie można znaleźć taki podwodny raj, jak tutaj.

Morze Czerwone kryje pod swoją powierzchnią tysiące gatunków ryb i różnokolorowych korali. Świetna widoczność (do 30 m w głąb morza) pozwala na odkrycie tego przepięknego, podwodnego świata również z powierzchni wody.

Morze Czerwone ciekawostki

Morze Czerwone powstało około 30mln lat temu w wyniku ruchu płyt tektonicznych. Jest jednym z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie. Zasolenie waha się tutaj od 3,6% do 4,1%. Około 40% Morza Czerwonego ma mniej niż 100m głębokości, ale maksymalna głębokość sięga 3 040m.

Nazwa Morza Czerwonego najprawdopodobniej pochodzi od znajdujących się tu alg, które kwitną na czerwono nadając morzu czerwony kolor. Po arabsku Morze Czerwone nazywa się Al Bahr Al Ahmar. Tę samą nazwę nosi gubernatorstwo w którym znajduje się m.in Hurghada.

Morze Czerwone na mapie przypomina kształtem ślimaka. Dostęp do tego morza ma siedem różnych krajów – Egipt, Sudan, Erytrea, Dżibuti, Arabia Saudyjska, Jemen i Jordania.

Do Morza Czerwonego nie wpływa żadna rzeka.

Wyspy koło Hurghady

Na Morzy Czerwonym znajduje się około 25 wysp. Koło Hurghady położone są Abo Monkar, Duży Giftun, Mały Giftun, Abo Ramada, Magawish, trochę dalej od Hurghady Umm Gamar, Shedwan, Tawila. Wszystkie wyspy są niezamieszkałe i należą do państwa.

Na wyspę Duży Giftun organizowane są wycieczki fakultatywne z Hurghady tj. rejs na Paradise czy rejs na Orange Bay.

Hurghada rafy koralowe

Morze Czerwone to bardzo bogaty i zróżnicowany ekosystemem. W Morzu Czerwonym odnotowano ponad 1200 gatunków ryb, z czego około 10 % występuje wyłącznie tutaj. Występuje również ponad 1000 gatunków bezkręgowców oraz 200 koralowców miękkich i twardych. Można tu spotkać delfiny, żółwie, krowy morskie, oraz rekiny.

Bogata różnorodność jest częściowo wynikiem 2000 km rafy koralowej rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. Te rafy mają 5000-7000 lat !

W okolicach Hurghady jest 45 raf koralowych.

Morze Czerwone wraki

W Morzu Czerwonym jest również ponad 50 wraków statków. Najsławniejszy z nich Thistlegorm, który został zatopiony podczas II wojny światowej w 1940 r. można zobaczyć po 4,5 godzinnej podróży statkiem z Hurghady (głębokość: 29 m), jednak tylko podczas wyprawy na safari. Samej podróży to 9 godzin w obie strony, a wszystkie łodzie przeznaczone na wyprawy jednodniowe, muszą wrócić przed zmrokiem do portu.

Najbliżej położony (ok. 1 godz.) i również ciekawy wrak to El Mina (głębokość: 30 m). Okręt ten został zbombardowany w pierwszy dzień wojny sześciodniowej – 5.czerwca 1967 roku o godz. 07:45 przez izraelski myśliwiec wielozadaniowy.

Od stycznia 2018 roku nurkowanie na wrakach wiąże się z opłatą 10 USD, którą pobiera straż wybrzeża.

Bezpieczne nurkowanie

Nurkowanie jest bezpiecznym sportem pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bardzo często tutejsi instruktorzy je ignorują: nie zabezpieczają i nie konserwują odpowiednio sprzętu, przeprowadzają kursy niezgodnie z międzynarodowymi standardami. Turyści nieobeznani z tutejszymi warunkami ulegają niższym cenom oferowanym przez niektóre egipskie bazy. Dlatego ważne jest, aby korzystać z usług dobrych baz nurkowych, ale także słuchać się opiekuna – on powie, kiedy i gdzie można wejść do wody i należy wyjść z niej, kiedy o to poprosi.

Uwagi

  • dokarmianie ryb zaburza równowagę biologiczną raf
  • dotykanie korali zabija je
  • nie wynoś niczego z morza i plaży: poza tym, że w muszelkach mieszkają kraby i ślimaki, jest to prawnie zabronione i wiąże się z wysokimi karami
  • patrz, podziwiaj, nie dotykaj: niech przyszłe pokolenia też będą mogły podziwiać ten piękny, podwodny świat
  • osoby, które mają problemy z układem oddechowym lub mają chore serce, nie powinny snurkować i nurkować
  • nie wchodź do wody z pełnym żołądkiem i po spożyciu alkoholu
  • żeby zapobiec odwodnieniu – pij dużo wody mineralnej
  • krem z filtrem, nakrycie na głowę to podstawa, aby uniknąć oparzenia słonecznego
  • dzieci muszą być pod stałą opieką dorosłych
  • wzywanie pomocy: wymachiwanie rękami nad głową
  • sygnał ostrzegawczy: syrena na łodzi daje 3 sygnały – pauza – 3 sygnały
Podobał Ci się ten post? Podziel się ze znajomymi: