Spacer po Hurghadzie => patrz MAPA
Hurghadę można podzielić na sześć części - najstarszą
Dahar, centrum Sakalla, pasaż Mamsha, część hotelową (Village Road), Al Ahia i Kawther. Znajdziecie je wszystkie zaznaczone na mapie, a pod nią - ich dokładne opisy. Pod mapą jest też City Tour DIY, czyli zwiedzanie Hurghady na własną rękę.

Najlepszymi miejscami na spacery są:
Nowa Marina, deptak przy Sheraton Road i pasaż Mamsha. Inne rejony nie są zbyt przyjazne przechadzkom. Praktycznie wszędzie możecie spotkać się z zaczepkami ze strony miejscowych czy sklepikarzy - co jest wprawdzie nielegalne i grozi wysoką karą grzywny - jednak wciąż praktykowane. Są niegroźne, wystarczy po prostu je ignorować.
Transport
Busiki kursują na 3 trasach: El Gouna - Dahar, Dahar - Sakalla i Sakalla - Coral Beach. Koszt przejazdu to 2-10 LE. Nie ma określonych godzin ich kursowania - np. w przypadku postoju w Sakalli busik odjeżdża dopiero wtedy, kiedy się zapełni. Busiki startujące z okolic placu Arousa w Sakalli, jadące do Village Road (do Coral Beach), nie jadą przez Mamsha - jedyny punkt, gdzie można wysiąść przy Mamsha jest przy hotelu Sindbad. Następnie busik jedzie obok supermarketu Bestway, później hotelu Magawish. Wystarczy zamachać kierowcy, jeżeli będzie wolne miejsce to się zatrzyma, po czym poinformować o miejscu docelowym. Należy uważać na puste busy - jeżeli nie ma nikogo w środku - busik może funkcjonować jako taksówka, a wtedy opłata za przejazd będzie wyższa.

Jeździ też co pół godziny (w godz. 10.00 - 24.00) busik centrum handlowego Senzo na trasie z Dahar - przez El Nasr Street - Sakalla, Sheraton Road - Hadaba Road - Airport Road - Village Road - Senzo. Jeden z oznaczonych przystanków jest przy markecie Abu Ashara w Sakalli, ale i tak busik zatrzymuje się wszędzie po drodze na żądanie. Cena biletu 5 LE.

Nie ma problemu ze złapaniem pomarańczowo-granatowej
taksówki na ulicy Hurghady. Jest ich zatrzęsienie, a taksówkarze nawet sami zaczepiają przechodniów. Cenę za przejazd należy ustalić przed kursem - niby taksówkarze mają taksometry, ale nigdy nie działają;)

Najlepiej korzystać z taksówek korporacyjnych:
ABC Taxi (Tel./Viber/WhatsApp +201002228294). Jest też Careem i Uber (należy ściągnąć aplikację na smartfona), ale ze względu na problemy z lokalizacjami GPS w Hurghadzie - bardzo często zawodna, choć sam serwis pod względem kompetencji kierowców i jakości samochodów jest naprawdę w porządku. Osobiście korzystam z ABC i polecam.

Po wykręceniu numeru ABC, połączenie zostaje przerwane, po czym automat oddzwania na egipski numer (lub odpowiada na Viber, WhatsApp i Messenger - można wysłać swoją lokalizację). Zostaną też podane informacje tj. numer kontaktowy do kierowcy, rodzaj i kolor pojazdu (będzie to prywatny samochód) oraz numer rejestracyjny auta. Dodatkowo kierowca dzwoni do klienta po przybyciu na miejsce. Kierowcy mają w telefonie specjalną aplikację połączoną z biurem, która jednocześnie jest taksometrem.

Jeśli macie zamiar zamówić taksówkę ABC z lotniska, nawet przed przylotem do Hurghady - możecie zgłosić to poprzez Viber, WhatsApp albo Messenger (
TUTAJ link), a wtedy taksówka będzie na Was czekać, a wszystko dogadacie przed przylotem.

Careem i Uber działają na podobnej zasadzie, ale cała rezerwacja dokonywana jest w aplikacji, a ceny podobne do ABC.

Przykładowe ceny ABC Taxi: Centrum Hurghady - Lotnisko ok. 60 - 70 LE; Hurghada - Makadi ok. 180 LE; Hurghada - El Gouna ok. 150 LE; Hurghada - Sahl Hasheesh ok. 120 LE; kurs w Hurghadzie ok. 20 - 60 LE.

Waluta
Walutą obowiązującą w Egipcie jest
funt egipski (EGP lub LE). Odpowiednikiem naszych groszy są piastry.
Gotówkę trzeba mieć zawsze przy sobie - w małych sklepach nie ma możliwości płacenia kartą, podobnie w taksówkach, busikach i w wielu innych miejscach. Warto mieć też parę funtów na
bakszysz - czyli wdzięczność za przysługę, czy po prostu napiwek.

W hotelach przeważnie są kantory, nie ma problemu z wymianą pieniędzy także poza hotelami - nawet w małych sklepikach - tylko trochę mniej opłacalnie - pilnujcie, czy ktoś nie będzie próbował wcisnąć Wam 50 piastrów zamiast 50 funtów - zdjęcia znajdziecie w przeglądarce powyżej. Coraz mniej jest kantorów na ulicach Hurghady. Wymienić można dolary, euro, funty brytyjskie -
nie ma możliwości wymiany polskich złotówek!

W Hurghadzie są też bankomaty (Visa, MasterCard),
w których można wypłacić tutejsze pieniądze lub wymienić walutę - należy wsadzić do otworu plik pieniędzy, a bankomat je przeliczy i wyda ich równowartość w funtach egipskich (film instruktażowy zobaczycie TUTAJ - wpis na FB). Jest ich coraz więcej, kilka jest na Sheraton Road, jeden tuż przy banku CIB zaraz obok marketu Abu Ahara, po drugiej stronie ulicy od hoteli Sea Gull i Bella Vista, są takie również przy hotelu La Pacha.

Najwięcej banków jest w dzielnicy Kawther, przy Airport Road. Naprzeciw supermarketu Bestway jest nawet specjalny parking dla ich klientów. Kilka banków znajdziecie też vis-a-vis hotelu Bella Vista w Sakalli.


Jak to jest z drobnymi w Egipcie przeczytacie w naszym wpisie na Facebooku - TUTAJ.Zakupy
W większości sklepów o cenę trzeba pytać. Egipcjanie są specjalistami od oceniania portfela klienta. Najczęściej podają trzykrotną wartość towaru. Trzeba się targować. Najlepiej okazywać obojętność wobec przedmiotu, który chce się nabyć, w przeciwnym wypadku sprzedawca wie, że uda mu się sporo wyciągnąć z Waszej kieszeni. Podajcie mu cenę, jaką jesteście w stanie zapłacić (1/3 tej, którą od niego usłyszeliście). Nie zgadza się? Dobrze. Wyjdźcie ze sklepu - wybiegnie za Wami.

Jednak, jeśli na produkcie podana jest wartość towaru - już targować się nie wypada. Targujemy się tylko wtedy, gdy nie mamy punktu zaczepienia, czyli ceny.

Bądźcie ostrożni przy zakupie pamiątek i gadżetów - Hurghada pełna jest podróbek, nawet papierosów (te możecie spokojnie kupować w dużych marketach, cena za paczkę Marlboro - 40 LE). Nie ufajcie też osobom, które zbyt chętnie chcą pomóc w zakupach. Uważajcie z kupowaniem drogich rzeczy tj. srebro i złoto - nie ufajcie nawet przewodnikom na wycieczkach. Wybierajcie sprawdzone i zaufane sklepy - linki do ich opisów dodaję systematycznie tutaj, na dole strony.

Zakupy pamiątek bezstresowo i najłatwiej robi się na
Sheraton Road - w sklepach są wszystkie możliwe produkty, a na większości z nich widnieją ceny.

Najlepiej zaopatrzonymi marketami spożywczo-przemysłowymi są
Metro (Sheraton Road), sieć Abu Ashara, Bestway i Carrefour - oba przy Airport Road oraz Spinneys w centrum handlowym Senzo.

Zobaczcie też wpisy na naszym Facebooku:
Co warto kupić w Egipcie
Zakup złota i srebra w Egipcie
Film o zakupach przy Sheraton Road
Bawełna egipska
Jak wymienić walutę na funty egipskie w bankomacie
Hurghada City Center + rozmowy o kosztach życia w Hurghadzie
Copyright © 2003-2019 Serwis hurghada.pl