Okolice Hurghady
El Gouna
To prywatna miejscowość turystyczna, położona 20 km na północ od Hurghady. Wybudował ją w 1990 roku inż. Samih Sawiris. Cała miejscowość należy do niego i jego dwóch braci (jak powstała El Gouna - wywiad z polskim tłumaczeniem TUTAJ). El Gouna znacznie różni się od innych miejsc w Egipcie - ciekawa architektura, organizacja, estetyka, eksluzywne bary i restauracje. Sztucznie zrobione laguny spowodowały, że miejscowość jest nazywana egipską Wenecją.

Ceny domów i mieszkań są tu znacznie wyższe niż w Hurghadzie, a niektóre wille, czy apartamenty np. w Abu Tig Marina tak drogie, jak w najdroższych miejscach na świecie. Większość nieruchomości została wykupiona przez bogatych kairczyków, którzy przyjeżdżają tu na weekendy i wakacje.

Jest tu wszystko: szpital, angielska szkoła, port, lotnisko dla prywatnych samolotów mieszkańców, hotele, plaże, markety, restauracje, nauka jazdy konno, go-cart, pole golfowe i przepiękne laguny.

Warto zrobić sobie spacer po centrum (Downtown), gdzie znajduje się pełno małych, uroczych restauracji, barów i sklepików. Wyjątkowy klimat mają też
Abu Tig Marina i Nowa Marina El Gouna.

Na końcu Abu Tig jest bar i restauracja na plaży Moods, z najlepszym widokiem w całej El Gounie - na morze, plażę, po drugiej stronie przystań, a pomiędzy nimi - na piękne jachty wpływające i wypływające z Mariny.

W El Gounie kursują
tuk-tuki - zmotoryzowane wersje rikszy. Koszt przejazdu to 20 LE.

Do El Gouny można wybrać się taksówką z Hurghady za ok. 150 LE (patrz:
transport). Kierowcy można wskazać Abu Tig Marina lub Downtown jako miejsce docelowe, a później poruszać się po miasteczku tuk-tukami. Miejscowość możecie też zwiedzić podczas wycieczki fakultatywnej łodzią z Hurghady.

Sahl Hasheesh
Nowa miejscowość granicząca z południową Hurghadą. Zamierzeniem architektów było stworzenie obszaru jeszcze lepiej zorganizowanego i bardziej luksusowego niż El Gouna. Pięciogwiazdkowe hotele, wille, prywatne rezydencje i apartamenty, pasaże, wykwintne restauracje, klub golfowy i wiele innych atrakcji. Na razie niewiele tam można zwiedzić, czy zobaczyć.

Mieszkańcy Hurghady lubią spędzić tam dzień na pięknej plaży
Il Gusto w weekendy i święta (wstęp 200 LE), a wieczorem wpaść do baru Bus Stop, gdzie często odbywają się imprezy, tj. muzyka na żywo.

Dla osób lubiących długie spacery jest tam bardzo ładny deptak ciągnący się wzdłuż wybrzeża od
Il Gusto Beach do hotelu Sunset Pearl. Po drodze jest wiele miejsc, gdzie można usiąść i odpocząć, a także hotelowe bary na plaży, z których również można skorzystać. Widoki są tam niesamowite, polecam amatorom fotografii, szczególnie podczas wschodu słońca (zdjęcia w przeglądarce powyżej).

Do Sahl Hasheesh możecie dostać się z Hurghady taksówką, najlepiej
ABC Taxi - koszt przejazdu z centrum Hurghady to ok. 120 LE.

Makadi
Miejscowość hotelowa położona 40 km na południe od Hurghady. Na terenie Makadi znajduje się kilka dużych hoteli, sklepy, bary i restauracje przyhotelowe. Dobre miejsce na wypoczynek dla osób ceniących sobie ciszę, spokój i rozległe, piaszczyste plaże. Do zwiedzania praktycznie niczego tu nie ma.

Po drodze z Hurghady do Makadi jest za to piękne miejsce
Sharm el Naga - plaża, przy której brzegu znajdują się niesamowite rafy. Są tam organizowane wyjazdy z Hurghady w postaci wycieczek fakultatywnych.

Transport ABC Taxi z Hurghady do Makadi to ok. 200 LE (patrz:
transport).

Safaga
Mała miejscowość położona 60 km na południe od Hurghady. Na jej terenie znajduje się kilka hoteli. Słynie z portu, z którego eksportowane są fosfaty i zboże do Stanów Zjednoczonych. Nocne życie praktycznie nie istnieje poza dyskotekami w hotelach, a w ciągu dnia też nic ciekawego się tu nie dzieje.

W pobliżu Safagi jest urocza, malutka i piaszczysta wyspa
Utopia. Z Hurghady organizowane są tam wycieczki, a łódź wypływa właśnie z Safagi. Turyści mogą zobaczyć odrobinę miasteczka podczas transferu na wycieczkę, podobnie jak ci, którzy jadą do Luksoru, ale sami przekonają się, że niczego ciekawego tam nie ma.

Zobaczcie też wpisy na naszym Facebooku:
Jak powstała El Gouna (wywiad z Samihem Sawirisem)
Odległość pomiędzy Abu Tig Marina i Nową Mariną w El Gounie
Punkt widokowy w El Gounie
Droga powrotna z Sahl Hasheesh do Hurghady
Sliders - polski wake park
Copyright © 2003-2019 Serwis hurghada.pl