Strona Główna » El Gouna (Al Dżuna) – Egipska Wenecja

El Gouna (Al Dżuna) – Egipska Wenecja

El Gouna to prywatna miejscowość turystyczna, położona 20 km na północ od Hurghady. Wybudował ją w 1990 roku inż. Samih Sawiris. Cała miejscowość należy do niego i jego dwóch braci (jak powstała El Gouna – wywiad z polskim tłumaczeniem TUTAJ). El Gouna znacznie różni się od innych miejsc w Egipcie – ciekawa architektura, organizacja, estetyka, eksluzywne bary i restauracje. Sztucznie zrobione laguny spowodowały, że miejscowość jest nazywana egipską Wenecją.

Ceny domów i mieszkań są tu znacznie wyższe niż w Hurghadzie, a niektóre wille, czy apartamenty np. w Abu Tig Marina tak drogie, jak w najdroższych miejscach na świecie. Większość nieruchomości została wykupiona przez bogatych kairczyków, którzy przyjeżdżają tu na weekendy i wakacje.

Jest tu wszystko: szpital, angielska szkoła, port, lotnisko dla prywatnych samolotów mieszkańców, hotele, plaże, markety, restauracje, nauka jazdy konno, go-cart, pole golfowe i przepiękne laguny.

Warto zrobić sobie spacer po centrum (Downtown), gdzie znajduje się pełno małych, uroczych restauracji, barów i sklepików. Wyjątkowy klimat mają też Abu Tig Marina i Nowa Marina El Gouna.

Na końcu Abu Tig jest bar i restauracja na plaży Moods, z najlepszym widokiem w całej El Gounie – na morze, plażę, po drugiej stronie przystań, a pomiędzy nimi – na piękne jachty wpływające i wypływające z Mariny.

W El Gounie kursują tuk-tuki – zmotoryzowane wersje rikszy. Koszt przejazdu to 20 LE.

Do El Gouny można wybrać się taksówką z Hurghady za ok. 150 LE . Kierowcy można wskazać Abu Tig Marina lub Downtown jako miejsce docelowe, a później poruszać się po miasteczku tuk-tukami. Miejscowość możecie też zwiedzić podczas wycieczki fakultatywnej łodzią z Hurghady.

Podobał Ci się ten post? Podziel się ze znajomymi: