Strona Główna » Hurghada Mapa

Hurghada Mapa

Dzielnice Hurghady

Hurghadę można podzielić na sześć dzielnic – najstarszą Dahar, centrum Sakalla, pasaż Mamsha, część hotelową – Village Road, Al Ahia i Kawther.

Mamsha rozpoczyna się od hotelu Old Vic i ciągnie do hotelu Grand Plaza. Przez całą jej długość prowadzi pasaż, ale najbardziej aktywny jest odcinek od hotelu Mashrabiya do Siva Grand Beach. Ulica jednokierunkowa w kierunku od Mashrabiya do Grand Plaza.

Village Road biegnie na południe od hotelu Rixos do miejscowości Sahl Hasheesh (Oberoi). Mieszczące się tutaj hotele, oprócz tych wymienionych na mapie to Aqua Vista, Albatros Palace i Sea World Resort nieopodal hotelu Rixos (wcześniej Magawish), Titanic Resort i Titanic Aquapark naprzeciw Grand Seas Hostmark, Jungle Aquapark w okolicy Alf Leila Wa Leila, Sentido Mamlouk obok Aladdina, Dana Beach przy Sunrise Garden, Jaz Aquamarine, Titanic Palace, Pharaoh Azur Resort, Titanic Beach i Jasmine Palace przed Hilton Long Beach (Long Beach na mapie).
Village Road słynie z pięknych plaży i nie jest tak odludne jak Al Ahia.

Al Ahia to przestrzeń między Dahar i miasteczkiem El Gouna na północ od Hurghady. Praktycznie nic tu nie ma poza hotelami. Pozytywną stroną jest położenie pomiędzy Hurghadą i El Gouną dla tych, którzy chcą zwiedzić obie miejscowości. Negatywną – duże pływy morskie w tym rejonie, a także to, że jedyną możliwością na spędzenie czasu poza hotelem jest transport do Hurghady lub El Gouny.

Dahar słynie z bazaru (ulica El Nasr), na którym można kupić egipskie pamiątki, wyroby ze złota i srebra, przyprawy takie jak szafran czy różne odmiany pieprzu. Co prawda, większość ulic w Hurghadzie przepełniona jest sklepami z egipskimi gadżetami, ale na bazar warto się wybrać, choćby ze względu na jego typowo egipski charakter. Na Daharze znajdziecie też kościół koptyjski. Ulica El Nasr (tutaj jest stacja autobusowa Go Bus) łączy Dahar z Sakallą.

Sakalla – centrum Hurghady – rozciąga sie wzdłuż ulicy Sheraton od Sakalla sq. do plaży Old Vic. To najbardziej popularny odcinek w Hurghadzie. Od placu Arousa (wszyscy taksówkarze znają to miejsce) do okolic hotelu Bella Vista znajdują się najciekawsze sklepy, po obu stronach ulicy. Natomiast od Sunrise Holidays do hotelu Sheraton jest ładny deptak – jedyny odcinek w Hurghadzie, gdzie można spacerować wzdłuż wybrzeża patrząc na morze. Warto odwiedzić też odrestaurowaną Sherry Street, prostopadłą do Sheraton Road, niecałe 200 metrów na południe od Arousa. Jeszcze do niedawna straszyła, dziś jest tam ładny pasaż handlowy.

Kilka minut piechotą od placu Arousa jest Nowa Marina – przystań dla łodzi i jachtów. Znajdziecie tu mnóstwo barów i restauracji, gdzie można napić się piwa czy wina i zjeść coś smacznego. Marina jest otwarta dla turystów w godzinach 10.00 – 24.00. Jak już będziecie w Marinie i dojdziecie do jej końca, możecie wyjść poza jej teren i dojść poprzez targ rybny do Wielkiego Meczetu El Mina w Hurghadzie. Wieżyczki meczetu są widoczne już przy wejściu do Mariny, więc nie sposób tam nie trafić (na zdjęciu u góry strony).

Kawther to dzielnica bankowa i mieszkaniowa, w zasadzie mało interesująca dla turystów.

Mapa serwisu hurghada.pl

City Tour DIY

Poniżej znajdziecie spis miejsc, które są w programie standardowej wycieczki fakultatywnej po Hurghadzie, tzw. City Tour. Przekonacie się, że z mapą i wskazówkami powyżej – sami, bez pośpiechu, według własnego planu – możecie zwiedzić najciekawsze miejsca w Hurghadzie.

  1. Sheraton – najstarszy hotel w Hurghadzie, wybudowany w 1965 roku przez egipskie Misr Travel (i pod taką nazwą wtedy funkcjonował), w 1967 roku zbombardowany podczas wojny Egiptu z Izraelem (w tym czasie były to obszary wojskowe, a w pokojach hotelowych spali egipscy żołnierze). Nie został całkowicie zburzony – budowla jest owalna z pustą przestrzenią w środku, a bomba wpadając w sam środek naruszyła tylko konstrukcję hotelu. Na przestrzeni lat hotel został odrestaurowany, a po przemianie Hurghady z wojskowej w turystyczną, oddany do ponownego użytku w 1978 roku, już jako Sheraton.
    Funkcjonował jako najlepszy hotel – jedyny punkt w Hurghadzie, gdzie z okien można było podziwiać zarówno wschód słońca od strony morza, jak i zachód słońca od strony gór. Uwielbiany przez wielu sławnych ludzi ze świata biznesu, polityki i showbiznesu – m.in. samego prezydenta Hosniego Mubaraka i Omara Sharifa – aż do końca lat 90. Właściciel nieruchomości, obywatel Arabii Saudyjskiej, zamknął hotel i przez lata nie przystawał na żadne propozycje dzierżawy lub kupna prawa do własności ziemi. Od tego czasu budowla coraz bardziej popadała w ruinę. Egipcjanie chcieli nawet zburzyć hotel, jednak prezydent Hosni Mubarak uznał go jako miejsce historyczne – ikonę Hurghady – chroniąc tym nieruchomość przed zagładą.
    Chodzą słuchy, że obiekt ma być niedługo odrestaurowany i odzyskać swoją dawną świetność. Możecie go zobaczyć z bliska, jednak nie wolno wchodzić do środka.
    Na Sheratonie kończy się historyczna część zwiedzania tej części Hurghady (przy okazji – Serwis hurghada.pl jako pierwszy podaje tutaj historię tego hotelu).
  2. Deptak wzdłuż wybrzeża z widokiem na morze, z punktami widokowymi, m.in. przy od dawna nieczynnej restauracji Felfela. Jest to odcinek od hotelu Sheraton do Sunrise Holidays. Stąd tylko kilka minut piechotą (650 m) i dojdziecie do hotelu Bella Vista.
    Film, na którym opowiadam o Felfeli i pokazuję punkt widokowy, możecie obejrzeć TUTAJ (wpis na FB).
  3. Zakupy pamiątek i centrum turystyczne Hurghady od Bella Vista po Arousa, a przy okazji możecie zajrzeć też na Sherry Street (więcej o Sherry Street na naszym Facebooku TUTAJ).
  4. Nowa Marina – spacer lub przystanek na dobry lunch, sziszę, lody, sok czy piwo z widokiem na morze i jachty. Po przejściu przez Marinę w stronę widocznych z daleka wieżyczek Meczetu i wyjściu poza jej ogrodzenie, dojdziecie do targu rybnego.
  5. Targ rybny – można wejść na jego teren i zobaczyć świeżą dostawę ryb z Morza Czerwonego. Niestety, można ją również poczuć 😉
  6. Wielki Meczet El Mina – nowa budowla oddana do użytku w styczniu 2012 roku. Meczet mieści się na 4 tys. metrów kw., z kopułą o wysokości 25 metrów, a koszt jego budowy wyniósł ponad 20 milionów funtów egipskich. Miejsce jest przyjazne turystom. Jeżeli nie będzie to czas modlitwy, możecie wejść do środka (kobiety mogą nieodpłatnie wypożyczyć odpowiedni strój). Można robić zdjęcia, również wewnątrz meczetu. Należy pamiętać, aby przed wejściem zdjąć obuwie.

Tutaj kończy się zwiedzanie Sakalli. Na Daharze są tylko dwa punkty w programie: kościół koptyjski i bazar.

  1. Kościół św. Szenudy Ojca Pustelników został zbudowany w 1920 roku przez wspólnotę koptyjską zamieszkującą wtedy osadę Hurghada. Projekt wzorowany był na budowlach brytyjskich. Przy świątyni znajdziecie centrum informacji. Msze w języku koptyjskim odbywają się w niedziele w godz. 7.00 – 9.00 oraz 9.00 – 11.00. Kobiety podczas mszy siadają po jednej stronie kościoła, mężczyźni po drugiej.
  2. Bazar – typowy arabski suk – z pamiątkami, przyprawami i różnymi innymi produktami – dla wielbicieli folkloru i tych, co chcą sprawdzić swoją siłę perswazji podczas targowania. Po drugiej stronie ulicy El Nasr znajduje się też inny bazar, taki typowo egipski: z owocami, warzywami, kurami i królikami, gdzie zakupy robią zwykli mieszkańcy Hurghady.

Podobał Ci się ten post? Podziel się ze znajomymi: